Akcje, happeningi i inne lokalne działania dla ochrony miejskiej zieleni

Obudził mnie hałas pił mechanicznych… Przy mojej ulicy trwała masowa wycinka drzew w okresie lęgowym ptaków… Wiekowe dęby, robinie i lipy znikały na moich oczach.

To były przepiękne, stare, zdrowe drzewa, które przegrały z bezdusznym projektem nowej drogi. Dzwoniłam do urzędu dzielnicy, żeby dowiedzieć się, czy da się jeszcze coś uratować, ale czułam się jak na karuzeli – przełączana co chwilę do kolejnych działów administracji, zarządów itp. Było już za późno. Czułam się z tym problemem kompletnie sama i bezsilna…

To wydarzyło się kilka lat temu. Widok starych pomnikowych drzew ścinanych bez skrupułów i poczucie bezradności trwale zapisały się w pamięci.

Nie zawsze można zachować cenną przyrodę -rozrastanie się miast odbywa się kosztem środowiska – ale wiele współczesnych projektów udowadnia, że często da się połączyć nowe inwestycje z ograniczaniem strat w naturze, a remont drogi czy chodnika, nie musi oznaczać wycinki wszystkich rosnących przy nich drzew.

Poczucie sprawczości wróciło, kiedy poznałam lokalną inicjatywę Stara Miłosna Dla Drzew. Przekonałam się, że w mojej najbliższej okolicy mieszkają osoby, dla których ochrona środowiska i walka o zachowanie cennej miejskiej zieleni jest równie ważna. W ramach działań inicjatywy udało się uratować dwa przepiękne stuletnie dęby, zadbać o zabezpieczanie drzew w trakcie remontów i powstrzymać wycinkę tych, które nie były uwzględnione w projekcie do usunięcia lub znajdowały się na terenie chronionym (w obrębie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego).

Włączyłam się w działania grupy – spotkania, akcje, happeningi, interwencje, działania integrujące i aktywizujące lokalną społeczność oraz promujące ochronę miejskiej zieleni.

W czerwcu zorganizowaliśmy m.in. happening „Cienie na Cienistej” (w ramach zamanifestowania sprzeciwu wobec wycinki 106 drzew przy warszawskiej ul. Cienistej), performance „Przyłączenie Warszawy do Starej Miłosny” z artystą Pawłem Althamerem (symboliczne przypomnienie, że jesteśmy częścią stolicy i tutaj również powinna obowiązywać zielona polityka miasta), event „Magia drzew”, „Orkiestra dla drzew” i akcja „Zrób sobie pomnik przyrody”, w ramach której mamy kolejne dwa społeczne zielone pomniki.

W ciągu kilku tygodni stworzyłam wiele projektów (plakaty, ulotki, szablony, baner, rozmaite grafiki), nowy profil inicjatywy: „Stara Miłosna Dla Drzew” na Facebooku oraz Instagramie wypełniony informacjami, zdjęciami, filmami, żeby przybliżyć Wam działania SMDD i piękno Starej Miłosny.

To był bardzo intensywny czas.

Zachęcam Was do podobnych działań w Waszej okolicy i wspierania ochrony przyrody – poniżej opisuję kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać.

🌳 Usuwanie drzew w miastach pogarsza jakość życia.

Jeśli wycinka nie jest konieczna, to chrońmy je za wszelką cenę, bo to przekłada się na zdrowie psychiczne i fizyczne – nasze i kolejnych pokoleń.
Potrzebujemy zachowania zieleni przy każdej ulicy! Ma ona wpływ na jakość powietrza, reguluje temperaturę oraz utrzymuje wilgotność. Najbardziej odczuwamy jej brak w upalne lata, ale na nasze zdrowie oraz na lokalny ekosystem ma wpływ przez cały rok.
🌳 Przy remontach dróg wykonawca inwestycji nie zawsze ma świadomość jak ważne jest zachowanie cennej zieleni lub, że należy ją odpowiednio zabezpieczyć.
Wtedy warto poprosić o interwencję dendrologa lub architekta krajobrazu, który może przekonać wykonawcę do zmiany decyzji.
🌳 Deweloperzy również powinni być zainteresowani tym tematem, bo ilość drzew w okolicy nieruchomości wpływa na jej wycenę.
🌳 Przy drogach zieleń wytłumia hałas, a jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, to warto pamiętać, że drzewa wpływają na spowolnienie ruchu, ponieważ dają kierowcom punkt odniesienia z jaką jadą prędkością, dlatego często sadzi się je np. przy wjeździe do miasta i w okolicy skrzyżowań (inżynieria ruchu).
🌳 Wpływają także pozytywnie na obniżenie poziomu stresu, przez co jest mniej wypadków. Drogi krajobrazowe są chętnie wybierane przez kierowców, nawet jeśli wiążą się z dłuższym czasem dojazdu.
🌳 Usługi ekosystemowe dużych rodzimych drzew wpływają na bardzo wiele aspektów, np. jakość gleby, wilgotność, odporność na zmiany klimatu.
🌳 Jaki jest najlepszy moment na zasadzenie drzewa?

Teraz! 🙂

  

 

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    *Zapoznałem się z zasadami przetwarzania danych osobowych w Fundacji: Obowiązek Informacyjny

    • Brak produktów w koszyku.